Japonská filozofie spokojeného a naplněného života, která se nyní dostává do popředí zájmu západního světa. První zmínky o ní se datují do období 794-1185 n.l.
Úžasné na ní je, že je jedním z faktorů, které Japoncům a zvláště pak Okinawanům přispívají k jejich spokojené dlouhověkosti.
Slovo IKIGAI je složenina slov „ikiru“ znamenající život a „gai“ s významem smysl. Jeho plný význam se velmi těžko popisuje slovy – je potřeba ho spíše cítit a žít. Žít v každodenních maličkostech i velkých životních okamžicích, jelikož sídlí uvnitř každého z nás.
Zjednodušeně se překládá jako:
• „smysl života“
• „důvod proč vstát ráno z postele“
• „žití pro něco…“
• „to, díky čemu život i prožíváme, ne jen přežíváme“.
A zatímco je ve své domovině vnímáno jako součást života žitého v plné přítomnosti, o které se vlastně ani moc nepřemýšlí (prostě se žije), my na západě jsme ho uchopili jako nástroj, jak objevit „to, kvůli čemu jsme přišli na svět“ a díky tomu prožívat hojnost a pocit životního naplnění.
Určitě už jste někde zahlídli tzv. VennDiagram, který graficky znázorňuje cestu, jak objevit a naplnit své IKIGAI. Jsou to vlastně 4 kruhy/ oblasti, které se uprostřed překryjí a někde v tomto místě leží naše IKIGAI. (Jednotlivé oblasti probereme v samostatném příspěvku). Každý kruh je vlastně takový rámec, který v průběhu IKIGAI procesu objevujeme a na závěr procesu se nám vše protne v jednom bodě. Pak nastává další část. Vše uchopit a začít to pomalých krůčcích žít.
Věřím, že všichni lidé na Zemi nějaké IKIGAI mají. A pokud nemají, tak věří, že ho dříve či později objeví. Pro někoho je to práce v mezinárodní neziskovce, pro jiného péče o vlastní zahrádku.
O svém IKIGAI vám také co nevidět napíšu. Moc mě to baví a dává mi to smysl.. a o to tady vlastně jde. Bavit se a vidět smysl.